6. 1. 2011

1.roj světlušek


nábor světl.

ODDÍLOVÉ SCHŮZKY: Pátek 16:30-18:00 hodin na skautské vile

Více informací o 1. roji světlušek se dozvíte kliknutím na obrázek:
(Otevřete si jejich webové stránky)

Světluškovský rok 2015-2016:

Každý měsíc jsme měly spoustu akcí: září- výprava na Ohio; říjen- Halloween v ZOO; listopad-hrabání listí na vile, Národní potravinová sbírka;  prosinec- nácvik na Mikulášskou besídku v aule gymnázia, Mikulášská besídka, Vánošní besídka, Vánoce v lese, Betlémské světlo; leden- Tříkrálová sbírka, návštěva výstavy v Muzeu, kino; únor-šifrovací závody; únor-karneval, uzlovací závody; duben-solná jeskyně, spaní na vile, pochod okolo Lipnice, čarodějnická schůzka; květen- závody včat a světlušek v Hostinném; květen-návštěva kostela sv. Jana Křtitele, přechod Jestřebích hor; červen- pohádkový les, závěrečná schůzka s vyhodnocením; červenec-světluškovský tábor; srpen- Den všech.

Během roku se k nám přidala Natálka, Verča a Hanička.

Do skautek nám odejdou Majda, Annie, Smajlík a uvidíme, zda i Janička s Péťou. Mezi námi světluškami určitě zůstane Kulíšek, Anička, Marťa, Anežka, Frený, Ivuška. Na první schůzce jsme mezi námi přivítaly Terku.

Kromě oddílových schůzek a pravidelných akcí nás budou čekat i nějaké nové, vyvrcholením celého roku bude samozřejmě tábor, ale po dvou letech nás opět čekají Závody vlčat a světlušek, které jsme u nás vyhrály a postoupily do krajského kola, kde jsme získaly velmi pěkné páté místo. Budeme se snažit vítězství obhájit, i když to bude velmi těžké.

 

Světluškovský rok 2014-2015:

Vedení roje je neměnné – Hrůša s Pájou.Ke skautkám jsme předaly Nikolku.
Stále s námi však pokračuje Martinka, Annie, Barča, Majda, Smajlík, Anežka, Janička, Ivuška, Kulíšek a během roku se k nám připojila Anička.

Objevily se mezi námi Péťa a Frený – nováčci.

Během roku jsme absolvovaly spoustu akcí: Halloween v ZOO, hrabání listí na vile, Mikulášskou besídku v aule gymnázia, , Vánoční oddílovku, Rozdávání Betlémského světla na náměstí TGM, Vánoce pro zvířata v lese, Šifrovací závody, Karneval na vile, Uzlovací závody, Pohádkový pochod okolo Lipnice, Přechod Jestřebích hor, Pohádkový pochod Z pohádky do pohádky.

Světluškovský rok jsme ukončily na táboře na Kateřině v termínu od 4. do 11. července, který absolvovaly tyto světlušky:Marťa, Annie,  Majda, Smajlík, Anežka, Janička, Ivuška, Kulíšek,  Anička a Frený.

1. roj světlušek – tábor Kateřina 2015

1. roj světlušek - tábor Kateřina 2015

Světluškovský rok 2013-2014:

Ve vedení stále pokračují Pája s Hrůšou, některé oddílovky povedou stejně jako už na jaře roverky: Ovečka, Slůně a Delfín. Spolupráci ukončila Marťa.

Slavnostně byly ke skautkám do 4. oddílu převedeny Anetka-Otazník, Adélka, Smíšek a Bobík.

Jinak na své světluškovské cestičce dále putují: Nikolka, Anička, Annie, Majda, Martinka, Janička, Ivuška, Barča a Bára.

Mezi nás zavítaly nové světlušky – prvňačky: Anežka Humlová, Terezka Veselá a Nelča Tauchmanová – Kulíšek.

V roji fungují dvě družiny: Ještěrky a Sluníčka, do kterých jsou všechny světlušky zařazeny.

Čeká nás spousta akcí viz. Kalendář, při kterých zažijeme něco nového, pobavíme se a třeba se i něco naučíme.

Na jaře se uskuteční světluškovské závody, kde bychom měly obhájit naše vynikající výsledky a vyvrcholením světluškovského roku bude tábor na Kateřině.

Máme se na co těšit!

Krajské závody vlčat a světlušek v Polici nad Metují, kde jsme získaly pěkné páté místo.


Stručná historie našeho roje:

1. roj světlušek fungoval pod vedením sester Hany Černé a Venduly Sirové. Ta ho později přetvořila na 1. dívčí oddíl. Tímto krokem došlo k přerušení pravidelného přesunu světlušek do 4. oddílu skautek. Tomuto oddílu proto hrozil rozpad. Na letním táboře skautek v Kalu u Pecky se rozhodlo, že se pod
4. oddílem vytvoří světluškovská družina, která bude skautky průběžně novými členkami doplňovat. Budoucí družinu Volavek si musela budoucí vedoucí Petra Hušková zajistit. Nejprve to byla malá družinka, ale během podzimu roku 1999 se rozrostla o světlušky, které k nám přešly z 1. oddílu dívčího, který ukončil svoji činnost. U Volavek se vystřídaly kromě Petry Huškové, která se činnosti věnuje nepřetržitě, ještě Daniela Hoblová, Petra Chourová, Romana Lárová, Jitka Černá a Jana Hušková. Společně se skautkami absolvovaly světlušky tábor na Kateřině v letech 2001-2003.

V září roku 2003 se světlušky neoficiálně od 4. dívčího oddílu oddělily a začaly fungovat pod názvem 1. roj světlušek. V lednu 2004 proběhla skautská registrace, kde již náš roj byl zapsán jako funkční pod vedením Petry Huškové, Pavlíny Černé a Jany Huškové.

Vedení roje je stále stejné ve složení Petra Štěpová, Pavlína Černá, od roku 2010 nám pomáhá Martina Hrádková.

Během dalších let 2004-2005 roj absolvoval tábory na Pecce, v letech 2006-2009 proběhly tábory ve spolupráci s 1. smečkou vlčat na Kateřině.

V roce 2010 jsme byli na táboře se Svobodou nad Úpou na Nesyté. Další tábory jsme absolvovaly již opět s vlčaty na Kateřině. V roce 2012 se k nám ještě přidal 1. oddíl chlapecký ze Svobody nad Úpou.

Roj má průměrně 15 světlušek, scházíme se každý týden v pátek na schůzkách, kde se věnujeme pestré činnosti. Kromě skautské náplně i rády zpíváme, věnujeme se rukodělným, ale také sportovním aktivitám. Organizujeme jednodenní i vícedenní výpravy, zúčastňujeme se akcí pořádaných naším střediskem, ale i jinými středisky okresu Trutnov.

Po řadu let probíhá spolupráce se 4. oddílem dívčím, který doplňujeme o světlušky, které dospěly do skautského věku.

Od roku 2000 jsme pravidelnými účastnicemi světluškovských závodů pro okres Trutnov, které proběhly v Malých Svatoňovicích, Rtyni v Podkrkonoší, Hostinném, Dolním Lánově, Dvoře Králové nad Labem, v Trutnově. Nejlepší umístění jsme získaly v roce 2006 a 2008, kdy jsme okresní kolo závodu vyhrály a postoupily do krajského kola. V roce 2006 se konalo u Jičína, kde jsme obsadily poslední místo. O dva roky později (v roce 2008) jsme opět okresní kolo O putovní vlajku světlušek vyhrály a postoupily do kraje, však byly úspěšnější a vybojovaly v Potštejně 3. místo.

V roce 2010 se okresní závody konaly v Trutnově, kde jsme obsadily nepopulární 4. místo a postup do kraje nás tedy minul.

Rok 2012 byl úspěšnější, ve Vrchlabí, kde se zatím poslední okresní závody konaly, jsme měly dvě soutěžní družiny. Hlídka s názvem Sluníčka vyhrála
a postoupila do krajského kola v Náchodě, Ještěrky obsadily třetí místo. V krajském kole pak Sluníčka vybojovala sedmé místo.

V roce 2014 se základní kolo Závodu vlčat světlušek konalo u nás ve Dvoře. Kde jsme se samozřejmě chtěly předvést co nejlépe a obhájit první místo a postup do krajského kola. Toto předsevzetí se nám podařilo splnit, obhajoba zlata se nám podařila a postup do krajského kola, tentokrát v Polici nad Metují nás samozřejmě neminul. Ani tam se soutěžní hlídka s názvem Treperendy ve složení: Annie, Marťa, Majda, Barča, Smíšek, Ivuška a Smajlík neztratila a získala velmi pěkné páté místo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *